Pa baso – vasarā un ziemā

Siltajā vasaras laikā baspēdošanas tēma kļūst arvien aktuālāka un populārāka. Tomēr, ja vien ir vēlme, arī auksts laiks, vējš un lietus nav šķērslis novilkt apavus un ļauties basajiem priekiem. Pie šāda secinājuma nonācām, iepazīstoties ar baskājainās Pēterburgas iedzīvotājas stāstu.

Aizvadītajās nedēļās bez ievērības nevarējām atstāt avīzē „Vesti Segodņa” publicēto rakstu ar Pēterburgas iedzīvotāju Olgu Gavu, kuru no baspēdošanas pa pilsētas ielām nespēj atturēt nedz aukstums, nedz citi skarbie laika apstākļi.

Šādu baso dzīvesveidu Olga piekopj jau astoņpadsmit gadus. Atteikšanās no kurpēm notika tad, kad sieviete sākusi aizrauties ar indiešu dejām, kas tiek dejotas basām kājām. Jāatzīst, Pēterburga ne tuvu nav Indija – laika apstākļi krasi atšķirīgi. Tomēr laika apstākļi, kas pat vasaras laikā ir salīdzinoši vēsi, nav atturējuši Olgu no basā dzīvesveida. Baskāje ir gatavojusi savu organismu – rūdījusies, mājās vienmēr staigājusi pa baso, kā arī siltinājusi jostas vietu apģērbiem. Tagad Olga pat lielā salā var atrasties ārpus telpām basām kājām dažas stundas. Sieviete dodas pa baso gan uz darbu, gan veikaliem, restorāniem un pat brauc sabiedriskajā transportā. Turklāt Olga ir radusi arī oriģinālu risinājumu gadījumiem, kad jāievēro noteikts dress-kods un apavi it kā ir nepieciešami. Šādos gadījumos viņa vienkārši tur kurpes rokās. „Es tās vairs nekad nevarēšu uzvilkt”, – saka Olga – „esmu tās iegādājusies jau sen, pa šo laiku gan izmērs, gan pēdas platums ir mainījies.”

Lai arī atteikšanās no apaviem daudzām sievietēm saistās ar atteikšanos no greznas savas garderobes sastāvdaļas, Olgai šeit ir cits viedoklis. Atsakoties no smalkajām augstpapēžu kurpēm, viņa dod priekšroku dažādām kāju rotām, kā arī gredzeniem, kurus valkā uz kāju pirkstiem.

Olga regulāri veic pedikīru, lai arī, piekopjot basu dzīvesveidu, pēdām nav nepieciešama specifiska aprūpe. Baskāje nemazgā pēdas pēc katras pastaigas, jo uzskata, ka tik bieža mazgāšana padarītu pēdu ādu sausu un trauslu, kā rezultātā tā kļūtu daudz ievainojamāka, sāktu plaisāt papēži. Atgriežoties mājās no pastaigām, Olga vienkārši notīra kājas ar salveti. Sievieti nebaida dabīgie netīrumi, jo tie nenodara kaitējumu pēdām un ādai, tomēr ziemā uz ielām izmantotā ķīmija atstāj manāmi negatīvu iespaidu. No šādiem ķīmiskajiem preparātiem Olga savas pēdas sargā ar barojoša krēma palīdzību.

Arī baskājes dzīvesbiedram nav nekādu aizspriedumu pret baso dzīvesveidu. Tieši pretēji – viņš pilnībā atbalsta savu sievu. Turklāt šāds basais dzīvesveids ievērojami samazina ģimenes izdevumus. Olgas garderobē ir tikai trīs pāri apavu – viens pāris starpsezonas apavu, kā arī divi pāri lakas kurpīšu, kuras Olga nekad nav vilkusi…

Mums, baskājiem-minimālistiem, ir patiess prieks lasīt šādus iedvesmojušus stāstus par cilvēkiem visā pasaulē. Un, lai arī kāds būtu arguments pret baspēdošanu, prakse rāda, ka viss ir pārvarams…

Pa baso!

Latvijas Baskāju skriešanas biedrība

Pulcējam dabīgās skriešanas piekritējus visā Latvijā

You may also like...

5 Responses

 1. Artis says:

  Izskatās, ka arī sniegs nav nekāds šķērslis, lai skrietu pa baso, tik jānorūdās – http://www.youtube.com/watch?v=5N_WvIzXIYo Šim baskājim ir arī grāmata “Barefoot running”, patreiz tieši gaidu, kad atsūtīs.. Būs jāpalasa, ko vērtīgu viņš raksta 🙂

  • OreMan says:

   Jā, šitādi kadri arī reāli eksistē! 🙂 Es ar pa sniegu esmu mēģinājis basām, bet līdz Maikla Sandlersa u.tml. līmenim vēl augt un augt. Vēl bija viens, saukts par IceMan, kurš vispār praktiski pilnīgi pliks (tikai apakšbiksēs un cepurē) skrēja pusmaratonu pa sniegu kaut kur aiz polārā loka. Tā kā – viss ir iespējams!

 2. xorix says:

  Laiks ar katru dienu kļūst vēsāks, tāpēc aktuāls jautājums ir potīšu pasargāšana no aukstuma skrienot Vibramos. Biju domājis nopirkt pirkstainās zeķes – pagaidām neveiksmīgi, neesmu tādas atradis. Tā kā no aukstuma vairāk jāpasargā nevis pēda, bet potīte starp apavu un skrienamajām biksēm, tad varbūt der cauro zeķu apgriezšana un nošūšana. Tāda ideja iešāvās galvā pēc neveiksmīga “veikalu maratona” 🙂 Vai ir vēl kādi ieteikumi? Varbūt kāds zin kur iegādāties pirkstaiņu zeķes – ideāli būtu no sintētiskāka materiāla, kas skriešanai vairāk piemērots?

  • idzerve says:

   Ieguglē injinji socks, tie ražo pirkstu zeķes.

  • gudraskudra says:

   Reiz pasūtīju pirkstainās zeķes speciāli skriešanai amazone.com. Meklējot pēc “toe socks running”. Tur arī ir dažādi garumi, biezumi un atsauksmes par izturību un ērtumu. Kad toreiz meklēju, nekur citur daudz piedāvājumu nebija. Vismaz ne tādi, kas normālā cena sūta uz Latviju.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *