Laipni lūdzam basās skriešanas piekritēju mājas lapā!

Tieši tā – esi laipni lūgts! Vai Tu skrien? Vai skrien basām kājām? Varbūt skrien minimālos apavos? Vai basām kājām pārvietojies savās ikdienas gaitās? Vai varbūt vēl tikai domā par šo nodarbju uzsākšanu? Lai vai kā – noteikti ir iemesls, kāpēc esi nokļuvis šajā mājas lapā. Ar to arī apsveicam!

Lai arī pasaulē basās skriešanas piekritēju ir milzum daudz, tāpat arī šai nodarbei veltīto mājas lapu skaits, tomēr Latvijā šī jaunā skriešanas tendence ieviesusies tikai pēdējos pāris gados un vēl nav guvusi īpaši lielu popularitāri. Šī mājas lapa ir pirmais mēģinājums sākt aktīvi popularizēt skriešanu pa baso un baso dzīvesveidu kopumā arī pie mums, Latvijā.

Kāpēc to vajadzētu popularizēt? Lieta tāda, ka skriešana ir cilvēka primārā dziņa, pateicoties kurai tas izdzīvojis jau vismaz trīs miljonus gadu. Vēl vairāk – cilvēks ne tikai izdzīvojis, bet pat kļuvis par valdošo sugu uz mūsu planētas! Nekas tāds (vismaz ne tik lielā mērogā) nekad iepriekš pasaules vēsturē nav izdevies nevienai citai dzīvnieku sugai! Vai nav apbrīnojami? Un tas viss bijis iespējams, ļoti lielā mērā pateicoties tieši skriešanai! Kā tā – tam būtu nepieciešams veltīt nedaudz garāku skaidrojumu, nekā paredzēts aprakstīt šajā ievadrakstā, bet gan jau arī par to reiz sīkāk izklāstīsim. Taču problēma ir šāda – ja jau cilvēks ir radīts garo distanču skriešanai, tad kāpēc mūsdienās tik daudzi skrējēji iedzīvojas tik neskaitāmi lielā lērumā traumu?? Varbūt arī Tu līdz šai lapai nonāci tieši traumas dēļ – meklējot atbildi uz šo vienkāršo jautājumu?

Lai cik tas paradoksāli neizklausītos, cilvēks vairs neprot skriet! Cilvēks atradinājās no skriešanas jau pirms krietna laiciņa, kad barības ieguvei šī prasme vairs nebija izšķiroša. Taču šajā brīdī viņš vēl neaizmirsa, kā ir pareizi skriet. To viņš aizmirsa pavisam nesen – tikai pērnā gadsimta dažās pēdējās desmitgadēs līdz ar moderno skriešanas apavu parādīšanos. Cilvēkam tika iestāstīts, ka skriešanai nepieciešami speciāli apavi, viņš tos uzvilka, ietērpjot savas pēdiņas biezos zārciņos, tādējādi norobežojot tās no sajūtu saņemšanas no ārpasaules. Šajā brīdī cilvēks aizmirsa, kā skriet, jo apavs tam uzspieda savu – pavisam citu un pilnīgi nedabīgu – skriešanas manieri. Līdz ar modernajiem apaviem cilvēci pāršalca arī mūsdienu skriešanas traumu cunami vilnis..

Bet Tev nedraud šī vispārīgā cilvēka liktenis, jo esi jau spēris pirmo soli pretī dabiskajai skriešanai, atgriežoties pie mūsu pamata būtības, esi nolēmis atteikties no apaviem, kas tik ļoti bojā un degradē mūsu pēdas, esi nolēmis uzsākt veselīgāku dzīvesveidu! Tas labi. Šajā lapā Tu atradīsi pamata norādes un atbildes uz svarīgākajiem Tevi interesējošajiem jautājumiem šajā sakarā.

Vari sākt lapas izpēti ar sadaļu Skriešana pa baso. Tajā vispirms vari vēlreiz izlasīt iemeslus, kāpēc vispār skriet basām. Pēc tam noteikti izlasi arī, kā sākt skriet pa baso – nekādā ziņā nevajag neko sasteigt, jo tādā veidā iedzīvoties dažādās problēmās nav liela māksla. Varbūt esi jau dzirdējis, ka eksistē tādi minimālie apavi, kas paredzēti pēdas pasargāšanai no apkārtējās vides nelabvēlīgās iedarbības, bet kas netraucē pēdas dabīgajai funkcionalitātei un tādējādi nenodara pēdām (tik lielu) kaitējumu, kā to dara tradicionālie skriešanas apavi? Ja nē, tad noteikti izlasi arī nodaļu par minimālajiem apaviem. Ja jā, arī tad nav spiesta lieta šo nodaļu izlaist. Visbeidzot atcerēsimies, ka baskāju skriešana mums tikai piedāvā iespēju skriet bez bēdu un bez traumām, nevis to garantē, tāpēc vērts palasīt arī potenciālo savainojumu gūšanas iespējas, lai zinātu, kā līdz tām nenonākt.

Nākamā ir informācija par Latvijas Baskāju skriešanas biedrību. Šeit apkopotas arī dažas baskāju skrējēju parādīšanās plašsaziņas līdzekļos. Ja esi manījis vēl kādus šādus gadījumus, dod ziņu! Ja vēlies kļūt par mūsu biedrības biedru, droši uz priekšu (tas neuzliek ne finansiālus, ne kāda cita veida pienākumus)!

Visbeidzot rekordu sadaļā vari iepazīties ar mums zināmajiem ātrākajiem sacensību laikiem dažādās distancēs – atsevišķi vīriešiem un sievietēm. Tas tāpēc, lai paturētu prātā, ka basām kājām var skriet arī ātri un nereti – pat ātrāk kā apavos..

Tā kā nebaidies eksperimentēt un pamēģināt paskriet basiņām! Noteikti nenožēlosi! Veiksmīgu izpēti! Un nekautrējies arī izteikt savas domas vai jautājumus komentāros pie jebkuras sadaļas šajā mājas lapā! Priecāsimies arī par dažāda veida ierosinājumiem gan attiecībā uz mājas lapu, gan arī Latvijas Baskāju skriešanas biedrības aktivitātēm.